Antika denildiği zaman akla ilk gelen, mobilya, aksesuar ve takılar olmuştur. Birçok kişinin evinde anne babasından veya daha önceki nesil büyüklerinden kalan, atılmaya kıyılmayan klasik bir ev eşyası mutlaka vardır.

Türkiye’de tamamen yerli imkanlarla ürettiği klasik mobilyaları dünyanın birçok ülkesine ihraç eden ve lüks mobilya denilince ilk akla gelen firmalardan olan Asortie Mobilya “Geleceğin Antikaları’’nı üretiyor.

Şirketin ana sloganı haline gelen “Geleceğin Antikalarını Üretiyoruz” mottosu ile, şık, estetik ve uzun yıllar dayanıklı olma özelliğine sahip mobilyalar üreten Asortie Mobilya, bugünün lüksünü geleceğin antikalarını üretiyor.

Doğal ahşaptan el işçiliği ile üretilen ve dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen klasik mobilya modelleri ile Türk mobilya sektörü sayısız ülkede değer görüyor ve önem kazanıyor.

Son yıllarda özellikle ihracatta Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri haline gelen mobilya ve dekorasyon sektörü, yaptığı atılımlar ile ülkeye ciddi bir döviz girdisi sağlamanın yanında, gelişen teknoloji ve inovasyon ile her geçen gün hızlanıyor. Mobilya sektörü içinde katma değer en yüksek olan kısım ise hiç şüphesiz klasik lüks mobilyalar. Çevre dostu doğal hammaddeler kullanılarak el işçiliği ile üretilen klasik mobilyalar, endüstriyel mobilyalara göre daha sürdürülebilir ve doğa dostu olmaları ile öne çıkıyor. Klasik mobilyaları fabrikasyon mobilyalardan ayıran diğer bir nokta ise el işçiliği ile yapıldıklarından ve doğal ağaçlardan üretildiklerinden dolayı modasının geçmemesi ve gelecek nesillere antika sıfatı ile bırakılmasıdır.

Asortie Mobilya’nın sahibi genç iş adamı Murat ERAT, klasik mobilya yapımına ilişkin yaptığı açıklamada, tasarladıkları her modelin artık şirketin bir çocuğu gibi olduğunu ve onları üretirken en kaliteli ağaçları kullandıklarını söylüyor. Yaşam alanlarına lüks ve zarif mobilyalar ürettiklerini söyleyen Murat ERAT, üretim aşamasında gösteriş ve ihtişam kadar ergonomi ve konforu da göz önünde tuttuklarını belirtiyor.

Klasik mobilya modellerinin doğal olması sebebi ile diğer mobilyalara göre daha sürdürülebilir olduğunun ve üretim aşamalarında doğaya daha az zarar verildiğinin altını çizen Murat ERAT, uzun yıllar nesilden nesile kullanılan ve gelecekte bir antika olma özelliği taşıyan klasik mobilyaların ayrıca daha sağlıklı olduğunu da belirtiyor. 

Dünyanın birçok ülkesinde evlerde, otellerde, malikanelerde ve ofislerde bulunan klasik Türk mobilyaları gelecekte dünya müzelerinde Türkiye’de üretilen mobilyaları göreceğimiz anlamına da geliyor.