Köşe takımları; klasik koltuk takımı ve oturma gruplarının arasına son zamanlarda giren yepyeni bir kavramdır. Özellikle modern tarzda ev hakimiyetine daha çok yakışan ve evlerimize yepyeni soluklar getiren bu tarz tasarımlara uyarlanan alternatif modeller hepimiz tarafından çok beğenilmiş ve evlerimizde yerini almıştır. Tüm bunların yanında üzerinde bol minder tercih edilen yeni modeller gerçekten her markanın vitrinlerini ve kataloglarını süslemektedir. Mobilya sektöründe ister klasik mobilya ister modern mobilya olsun her marka ve mağazanın mutlaka en az birkaç model köşe takımı bulunmaktadır. Ve bu modeller müşteriler tarafından özellikle sorulmakta ve ilgi görmektedir. Markalar sıradanlıktan uzak farklı kumaş ve tasarımlarla ürettiği her köşe takımı öyküsünü anlatan bambaşka isimler vermektedir.

Köşe takımları tercih ederken öncelikle evinizde salonunuzda köşe takımını konumlandıracağınız L şeklinde bir alanınızın bulunması gerekmektedir. Bu alan sizin isteğiniz doğrultusunda köşe koltuk takımları ile dekore edilir. Dekorasyonunda en çok tekli veya ikili sohbet köşelerini andıran berjer ve yan sehpalar kullanılır. Belki ortaya konumlandırılan büyükçe bir sehpa özellikle siz misafir ağırlarken servis amaçlı olarak kullanılabilir. Ayrıca bu orta sehpada günlük olarak gazete ve dergiler bulunabilir.

Köşe takımları tercik ederken nasıl bir model satın aldıysanız geri kalan tüm aksesuarları da ona göre tercih etmelisiniz. Örneğin klasik köşe takımı tercihinize modern hatlarda bir berjer yakışmayacağı gibi salonun bütünlüğünü bozar ve aitlik hissini yok eder. Yapacağınız seçimlerde modern köşe takımlarına ortamı hareketlendirecek renkli minder ve kırlentler ayrıca desenli kumaş kaplama berjerler ve tek renk bir halı ile harika bir ev dekore edebilirsiniz. Ayrıca köşe takımlarında orta sehpanın yanı sıra daha çok klasik köşe takımlarında kullanılan orta puflar da çok tercih edilmekle beraber ünlü tasarımcıların porföylerinde yer almaktadır.

Köşe takımı kullanımı daha çok orta sehpa veya puf onlara eşlik eden oturma ve sohbet amaçlı kullanılan yan sehpayla birlikte ayrılmayan berjerler ve şık halılar, uçuşan perdelerde kombin edilebilir. Store perde kullanımı da köşe takımlarında oldukça yaygındır. Çünkü genellikle köşe takımları iki duvarı birden büyük ölçüde kaplamakta ve odaya sıkışık bir görünüm vermektedir. Eğer dekore ettiğiniz mekan dar ise mutlaka store perde tercih ederek daha ferah bir mekan oluşturabilirsiniz.