Genç odası genellikle yaşı 12-18 olan ergen çocukları için evlerde ayrılan odalara verilen isimdir. Bu dönem gençlerin okul ile ilişkilerinin sıkı olduğu ve aynı zamanda derslere konsantre olmak durumunda oldukları bir dönemdir. Bu nedenle genç odalarında sadeliğin olması önemlidir. Bunun yanında renk seçimi de son derece önemlidir. Zihin açıcı renklerin tercih edilmesi çocukların okudukları herhangi bir kitaba ya da çözdükleri bir probleme konsantre olmalarını sağlayacaktır.

Genç odası dolapları seçilirken de titiz davranılması gerekmektedir. Renk ve model olarak oda ile ve odada bulunan eşyalar ile uyumlu olan dolaplar daha çok tercih edilir olacaktır. Bunun yanında dolabın genişliği konusunda da hassas davranmak gerekmektedir. Gencin tüm eşyalarını derleyen toparlayan bir dolap kesinlikle en uygun olan mobilya olacaktır. Ne fazla dar, ne de fazla geniş, ne fazla yüksek ne de fazla alçak bir dolap seçmemek, gencin ihtiyaçları gözetilerek seçilecek olan dolap daha fazla işlevsel olacaktır.
Genç odası dolapları değerlendirildiğinde cinsiyete ve yaşa göre farklı modellerin tasarlandığı bilinmektedir. Genellikle kız çocukları için daha sade ve açık olan renkler seçilmektedir. Örneğin pembe, kırmızı, turuncu, beyaz gibi renkler kız çocuklarının hem mobilyalarının hem de dolaplarının rengi olarak seçilebilir. Bunun yanında erkek çocukları için genç odası tasarlandığında durum çok daha farklı olacaktır. Erkek çocukları için genellikle mavi, yeşil, siyah, lacivert gibi renkler tasarlanmaktadır. Bu renkler hem genç odası dolaplarında hem de yataklarda görülmektedir.
Genç odası dolapları aynı zamanda farklı hayvan figürlerinin ya da çizgi filmlerde yer alan figürlerin de yer aldığı dolaplar olabilmektedir. Bu dolap modelleri genellikle küçük yaştaki çocukların tercih ettiği dolap türlerindendir. Daha büyük yaşta olan çocukların genç odası dolapları daha sade tasarımlarla süslenmektedir. Pek çok küçük kız çocuğu Sindy, Winx kızları, Barbie gibi bebek figürlerini dolaplarında da görmek isteyebilmektedir.